mobil-telefon mobil-whatsapp

Akut Apendisit
Kalın bağırsağın ucunda yer alan apendiks organın iltihaplanması ile oluşan hastalıktır. Acil ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım
İletişim bilgilerinizi bırakın, size en kısa sürede dönüş yapalım. Sağlıklı günler dileriz.

(*) Belirtilen alanlar zorunludur.

Laparoskopik Apendektomi

Apendiks kalın bağırsağın başlangıcında yer alan, içinde vücut savunma hücreleri bulunan bir organdır. Yaklaşık 6-9 cm uzunluğunda ucu kapalı bir boru şeklindedir. Kalın bağırsağa bağlandığı yerden gıda parçası, meyve çekirdeği ya da bağırsak salgısı ile tıkanırsa apendiks içinde iltihaplanma başlar. Bu duruma akut apendisit denir.
Akut apendisitin tedavisi acil cerrahidir. Cerrahi tedavi ise açık ve kapalı (laparoskopik) olarak uygulanmaktadır. Açık cerrahi tedavi dünyanın her yerinde uygulanabilen bir tedavidir. Kapalı (laparoskopik) tedavi ise özel ekipman ve cerrahi tecrübe gerektirir.

Kapalı (laparoskopik) ameliyat, karın cildinden açılan 3 küçük delikten yaklaşık 30-60 dakikada tamamlanır. Hastalıklı apendiks bulunur, kalın bağırsakla olan bağlantısı özel kliplerle kapatılır ya da boğularak dikilir. Apendiks kesilir ve karından çıkartılır.

Kapalı (laparoskopik) ameliyatın faydaları nelerdir?

Kapalı ameliyat (laparoskopi) tekniğinin genel olarak faydası, karın içindeki tüm organların görüntülenmesi sağlamaktır. Bu sayede var olan diğer hastalıklar da tespit ve tedavi edilebilir. Karına giriş delikleri çok küçük olduğundan hasta kesi ağrısı çekmez. Operasyondan 4 saat sonra ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. 15 gün sonra spora başlayabilir ve yara izi sorunu genellikle yaşanmaz.

 

Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım
İletişim bilgilerinizi bırakın, size en kısa sürede dönüş yapalım. Sağlıklı günler dileriz.

(*) Belirtilen alanlar zorunludur.

Instagram’da bizi takip edin

By |2019-10-21T10:23:58+03:00Ekim 3rd, 2018|Hizmetler|