Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı (inguinal herni) karın bölgesi fıtıkları içinde en çok görülen fıtık türüdür. Karın içindeki organlarımızın etrafını saran bir tabaka vardır. Op. Dr. Özgün Akgül Kasık Fıtığı Ameliyatı Ağır yük kaldırarak, ıkınarak ya da sürekli öksürme sonucu bu tabakada yırtıklar oluşur. Bu yırtıklardan organların dışarı çıkmasına fıtık denir. Kasık fıtığı; ıkınınca, öksürünce ve ayakta durunca belirginleşir, testislere uzanabilir. Yatınca tekrar karın içine dönüp kaybolabilir.

Kasık fıtığının “Direkt, indirekt ve femoral fıtık” olmak üzere 3 alt grubu vardır. Kasık bölgesinde ağrı, zorlanma, şişlik en çok görülen şikayetlerdir. Yaş sınırı olmadan herkeste görülebilir. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 9 kat daha fazla görülür. Ağır iş yapanlarda, sigara içenlerde, sürekli kabız olanlarda, sporcularda ve gebelik sonrası görülme sıklığı artar.

Kasık fıtığının nedenleri nelerdir diye bakacak olursak çocukluk döneminde doğumsaldır. Yetişkinlerde ise ağır yük kaldırma, öksürük, kabızlık gibi karın içi basıncını arttıran tüm etkenler kasık fıtığına neden olur.

Kasık Fıtığının Riskleri Var Mıdır?

Kasık fıtığının (İnguinal herni) ilerlemesi durumunda fıtık kesesinin içine bağırsaklar sıkışabilir. Bağırsak tekrar karın içine giremezse kan dolaşımı bozulur ve bu bağırsak bölümü gangren olup delinir. Bağırsak içindeki sıvılar karın içine dolmaya başlar. Acil ameliyat yapılmazsa hasta hayatını kaybedebilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Özgün Akgül Kasık FıtığıKasık fıtıkları açık ve kapalı (laparoskopik) yöntem olmak üzere iki şekilde tedavi edilir. Her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Açık kasık fıtığı ameliyatı İzmir ve çevresinde her hastanede yapılabilen bir ameliyattır. Genel anestezi alamayan hastalarda, belden uyuşturma ya da bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Yaklaşık 10 cm’lik cilt kesisi ile yapılır. Bu nedenle yara izi kalır. Hastanın ameliyat sonrası ağrısı olabilir. Özel malzeme gerektirmediğinden maliyeti daha düşüktür. Hastaların günlük hayata dönüşleri ortalama 20 gündür. İş hayatına dönüş ortalama 30 gündür.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı, İzmir merkezde yer alan gerekli donanımlara sahip hastanelerde yapılır. İleri laparoskopik ameliyat deneyimi olan cerrahlar tarafından genel anestezi altında gerçekleştirilir. Çok küçük deliklerden yapıldığı için yara yerinde enfeksiyon riski çok düşüktür ve yara izi neredeyse hiç olmaz. Karşı tarafta fıtık şüphesi varsa yeni bir kesi yapmadan kolayca kontrol edilebilir, gerekirse müdahale edilebilir. Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası çok az ağrı olabilir ya da hiç olmaz. Yama içten yerleştirildiği için daha sağlam olur. Bu nedenle masa başında çalışanlar 3-5 gün içinde işine dönebilir. Spor yapanlar ya da ağır iş yapanlar ortalama 15-20 gün sonra çalışmaya başlayabilir. Yerleştirilen yama direkt, indirekt ve femoral fıtık alanlarının tamamını kapattığı için daha güvenlidir. Tekrarlayan fıtıklarda başarı oranı çok daha yüksektir. Özel alet ve ekipman kullanılması maliyeti arttırır.

Kasık fıtığı ameliyatı olanların işe dönüş süresi ameliyat yöntemine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir. Genç ve sağlıklı hastalarda ve kapalı kasık fıtığı ameliyatı olanlarda işe dönüş süresi daha kısadır. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası koşulara, kapalı ameliyat sonrası 20. günde, açık ameliyat sonrası 30. günde başlanabilir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik Olur Mu?

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik kişinin sağlık durumuna göre ve fıtık kesesinin büyüklüğüne göre değişir. Fıtık kesesi büyüdükçe ve hastanın yaşı ve kilosu arttıkça risk artar. Çünkü ameliyat alanındaki ödem ve küçük damarlardaki kanama riski artar. Bu nedenle kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik görülür.

Kasık Fıtığı Kısırlığa Neden Olur Mu?

Kasık fıtığı kısırlığa neden olması için, fıtık kesesinin damarlara baskı yaparak damarlarda genişlemeye yani varikosel hastalığına neden olması gerekir. Bu ihtimal düşüktür. Ancak; kasık fıtığı ameliyatı sonrası, kısırlık ya da cinsel sorunlar görülebilir. Fıtık kesesi testislere giden damarlara ve sperm kanallarına yapışıktır. Ameliyat sırasında bu yapışıklıklar ayrıştırılır. Bu esnada bu yapılar zarar görebilir. Ya da ameliyat sonrasındaki ödeme bağlı daralabilir. Ayrıca yerleştirilen malzemenin yapısına bağlı olarak sperm kanalları daralabilir.

Kimlere Kapalı Fıtık Ameliyatı Uygulanabilir?

Genel anestezi uygulanmasında tıbbi engel olmayan her fıtık hastasına uygulanabilir. Ancak özellikle kapalı fıtık ameliyatı olması önerilen hastalar aşağıda sıralanmıştır:
* Spor yapanlar
* Gençler
* Ağır işte çalışanlar
* Hemen işe dönmek isteyenler
* Çift taraflı fıtığı olanlar
* Karşı tarafta fıtık süphesi olanlar
* Nüks fıtıklar
* Kadın hastalar

Kapalı Fıtık Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kapalı fıtık ameliyatları, açık yönteme göre daha kısa sürede iyileşir. Masa başı çalışanlar ortalama 5-7 gün içerisinde iş başı yapabilirken ağır işlerde çalışanlarda bu süre ortalama 15-20 gündür.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatı 2020 Yılında Ne Kadar?

Kasık fıtığı ameliyatı fiyatı İzmir ve çevresindeki illerde değişmektedir. Hastaneye, kullanılan malzemelere göre ücret belirlenmektedir. Kapalı fıtık ameliyatında daha fazla özel malzeme kullanıldığı için, açık fıtık ameliyatına göre daha pahalıdır. Kasık fıtığı ameliyatı fiyatı 2020 yılında malzeme maliyeti nedeniyle 2019 yılına göre değişmiştir.

Aramamızı İsterseniz

Numaranızı Bırakın.


* Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
* Bilgileriniz yayımlanmamaktadır.
* Kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Aramamızı İsterseniz

Numaranızı Bırakın.  • * Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
  • * Bilgileriniz yayımlanmamaktadır.
  • * Bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Op. Dr. Özgün Akgül

Etiketler: , , , , , ,