Kolon ve Rektum Cerrahisi

Türkiye’de her yıl kalın bağırsak hastalıkları nedeniyle on binlerce ameliyat yapılıyor. Hastalarımıza kanser, polip, enflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn ve ülseratif kolit), kolon darlığı, divertikülit gibi hastalıkların tedavisi için kolon ve rektum ameliyatı uyguluyoruz.

Kolon nedir?

Kolon sindirim sisteminin son kısmı, yani kalın bağırsaktır. Kolonun son kısmına ise “Rektum” denir. Kolonun toplam uzunluğu ortalama 1,5 metredir. Yediklerimiz ince bağırsakta emildikten sonra kalan atıklar kolona geçer. Kolon ve rektumda bu atıkların suyu emilir ve rektumda atıklar depolanır.

Laparoskopik Kolon Ameliyatı nedir?

Laparoskopik kolon ameliyatı karın cildinde büyük kesi yapmadan, küçük deliklerden özel aletler ve bir kamerayla yapılan kalın bağırsak ameliyatıdır. Halk arasında “Kapalı ameliyat” olarak da bilinir. Laparoskopi sayesinde 4-5 adet küçük delikten girerek kanser ameliyatı dahil pek çok kolon ameliyatı uygulanabilir. Açık ameliyata göre hastalar daha kısa süre hastanede kalır, daha az ağrısı olur ve daha kısa sürede normal hayatına döner.

Laparoskopik kolon ameliyatının faydaları nedir?

 • Ameliyat sonrası daha az ağrı görülür.
 • Hastanede kalış süresi daha kısadır.
 • Katı gıda diyetine daha kısa sürede geçilir.
 • Bağırsak fonksiyonları daha hızlı toparlanır.
 • Normal hayata daha kısa sürede dönüş olur.
 • Daha az yara izi kalır.

Laparoskopik ameliyat için uygun muyum?

Kapalı kalın bağırsak ameliyatında karın için yapılan cerrahi işlem açık ameliyatla aynıdır. Tek fark bu işlemin büyük bir kesi yapılmadan gerçekleştirilmesidir. Bahsedilen tüm avantajlar bu sayede olur. Ancak bu özel teknik her hastaya uygulanamaz. Bazen ameliyata kapalı yöntemle başlanmasına rağmen açık ameliyata geçmek gerekebilir. Her hastayı detaylıca muayene ederek değerlendirmek gereklidir.

Ameliyat öncesi hazırlıkta neler yapılır?

Kolon ve rektum hastalıklarında genellikle kolonoskopi ile tanı konulur ve gerekirse biyopsi (örnek) alınır. Sonraki aşamada gerekirse bilgisayarlı tomografi ya da MR çekilir. Ameliyat öncesinde kan tahlilleri, akciğer grafisi, EKG gibi tetkikler yapıldıktan sonra konsültasyonlar tamamlanır. Bazen kan hazırlığı yapılabilir. Hastanın ameliyat hazırlığı tamamlandıktan sonra ameliyat programına alınır.

Ameliyattan bir gece önce banyo yapmanız önerilir. Hekimin tercihine göre ve hastalığın yerleşim bölgesine göre bağırsaklarınızın boşaltılması gerekebilir. Bu nedenle ameliyattan birkaç gün önce bağırsak boşaltıcı ilaçlar kullanmanız ve sıvı gıdalar tüketmeniz gerekebilir.

Ameliyattan önceki geceden itibaren yiyecek ve içecek tüketmemeniz önemlidir. Anestezi işleminden önce en az 6-8 saat mideniz boş olmalıdır. Ameliyat günü ve sonrasındaki iyileşme döneminde sigara içmemelisiniz. Sabah almanız gereken ilacınız varsa hekiminize bilgi vermelisiniz. Aspirin gibi kan sulandırıcı ya da E vitamini kullanıyorsanız hekim kontrolünde ilaçlarınız kesilmelidir.

Laparoskopik kolon ameliyatı nasıl yapılır?

Göbek bölgesinden yerleştirilen bir kanaldan kamera ile girilerek karın içi görüntülenir. Ameliyatın yapılacağı bölgeye göre diğer kanallar yerleştirilir. Bu kanallardan özel aletler girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Çıkarılacak parça, uygun olan bir delik genişletilerek çıkarılır. İçerideki bağırsaklar birleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat Laparoskopik yöntemle yapılamazsa ne olur?

Bazı hastalarda laparoskopik (kapalı) ameliyat uygulanamaz. Açık yöntemle başlanabilir ya da laparoskopik başlanıp açık yönteme geçilebilir. Aşağıdaki durumlarda bu ihtimal artar:

 • Obezite
 • Daha önce geçirilen ameliyatlara bağlı gelişen yapışıklıklar
 • Organların görüntülenememesi
 • Ameliyat sırasında olan kanama problemi
 • Büyük tümörler

Ameliyatı açık yöntemle gerçekleştirme kararı cerrah tarafından ameliyat öncesinde veya sırasında verilen bir karardır. Cerrah, laparoskopik yöntemi açık yönteme dönüştürmenin en güvenli seçenek olduğunu hissettiğinde, bu bir komplikasyon değildir, oldukça sağlam bir cerrahi karar vermiştir. Açık bir prosedüre geçme kararı kesinlikle hasta güvenliğine dayanmaktadır.

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan sonra hekiminizin talimatlarına uymalısınız. Birçok hasta birkaç gün içinde toparlanıp kendini iyi hissetse de iyileşmek için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayınız.
Odanıza geldikten yaklaşık 4 saat sonra ayağa kalkıp yürümeniz ve solunum egzersizlerine başlamanız teşvik edilecektir. 1-2 hafta içinde normal aktivitelerinizin pek çoğunu yapabilir hale geleceksiniz. Yaklaşık 2 hafta sonra kontrol randevunuz ile takipleriniz başlayacaktır.

Aramamızı İsterseniz

Numaranızı Bırakın.


* Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
* Bilgileriniz yayımlanmamaktadır.
* Kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Aramamızı İsterseniz

Numaranızı Bırakın. • * Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.
 • * Bilgileriniz yayımlanmamaktadır.
 • * Bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmamaktadır.

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Op. Dr. Özgün Akgül

Etiketler , , , , , , , , , ,